Librarie Virtuala!
Contul meu Vezi coşul Comandă WishList
Categorii de carte
Edituri
Ultimele ştiri
Prin aceasta librarie ne propunem sa fim mai aproape de clientii nostrii, carora le vom oferi mereu tot mai mult. Si mult mai bine.
Top
Nu în ultimul rând...

Vazut de sus - roman

Vazut de sus - roman
Autor: Mihai Giugariu
ISBN: 2721
Editura: Vremea
Anul publicării: 2008
Pagini: 184
Format: 13x20
Categoria: Beletristica
Preţ (cu tva): 16,00 lei
adauga in cos

DESCRIERE

Mihai Giugariu este autorul unor romane si culegeri de proza scurta, care, in decursul lungii sale cariere de prozator, au intrunit aprecierea publicului si a criticii.
Printre acestea, cel mai cunoscut este romanul Destine (1990, editura Cartea Romaneasca, reeditat in 2003 de editura Vremea), care a fost incununat in 1992 cu Premiul pentru proza – ex aequo – al Academiei Romane. Din lungul sir al celorlalte scrieri ale lui Mihai Giugariu, cititorii pastreaza in memorie romanele Condotierul (1970, ed. Cartea Romaneasca), Magdalena (1975, ed. Eminescu), O vacanta atat de lunga... (1978, ed. Eminescu), Mesagerul (1983, ed. Eminescu), Barca pentru paradis (2005, ed. Compania). Nu sunt uitate nici culegerea de eseuri Nepotii lui Anton Pann (1986, ed. Eminescu) si culegerile de proza scurta Fata si Batranul (1968, Editura pentru literatura), Iubiri rele (1973, ed. Eminescu), Cina cu langustine (1987, ed. Cartea Romaneasca).

Desigur ca la un moment dat se iubeau, dar se ajungea destul de tarziu la asta, s-ar putea spune cu un fel de sfiala sau nesiguranta, desi nici unul din aceste cuvinte nu este exact. Ceea ce parea sa fie insa si mai ciudat era faptul ca pentru restul noptii nu mai imparteau acelasi pat. Fiecare se retragea intr-un loc, care nu era totdeauna acelasi, si chiar daca se intampla sa ramana intr-un spatiu mare, cum ar fi podul mansardat, isi luau cate un pat sau un divan jos, in locuri cat mai indepartate unul de altul, parand sa-si construiasca astfel fiecare un spatiu virtual, asemeni unui adapost. Iar ciudatenia mergea si mai departe. In timpul noptii, unul sau altul se scula, il cauta bajbaind pe celalalt, apoi se strangea langa el, ramaneau asa un timp ascultandu-si respiratiile si doar prelingandu-si degetele pe epidermele uscate care ar fi putut, daca acuitatea auzului le-ar fi fost mai mare, sa se auda fosnind ca niste frunze vii, apoi se desparteau, fiecare intorcandu-se in culcusul lui sau schimbandu-le intre ele.

OPINII

Nu există opinii exprimate. Fii primul care comentează. comenteaza

Beletristica - Cele mai comentate cărţi

Fecioarele despletite
Fecioarele despletite
Hortensia Papadat - Bengescu
7,00 lei
Biblia la feminin vol. II    SEFORA TSIPPORA, La Bible au feminin
Biblia la feminin vol. II SEFORA TSIPPORA, La Bible au feminin
Marek Halter
21,80 lei
Soni
Soni
Andrei Ruse
30,00 lei
Poezii (ediţie bilingvă româno-rusă)
Poezii (ediţie bilingvă româno-rusă)
Mihai Eminescu
25,00 lei
Calvarul  - Surorile       *
Calvarul - Surorile *
Alexei Tolstoi
6,00 lei
Calvarul -dimineata mohorata
Calvarul -dimineata mohorata
Alexei Tolstoi
6,00 lei
Misterul de la Cliff House
Misterul de la Cliff House
C. F. Greeg
6,00 lei
Pistruiatul
Pistruiatul
Francisc Munteanu
6,00 lei
Accesul clienţilor
Top 10
Promoţii
Newsletter
Asistenţă online
asistenta Suntem deconectaţi
Created in 0.118 sec

Caut in catalog...