Librarie Virtuala!
Contul meu Vezi coşul Comandă WishList
Categorii de carte
Edituri
Ultimele ştiri
Prin aceasta librarie ne propunem sa fim mai aproape de clientii nostrii, carora le vom oferi mereu tot mai mult. Si mult mai bine.
Top
Nu în ultimul rând...

Limitele interpretarii

Limitele interpretarii
Autor: Umberto Eco
ISBN: 978-973-46-0623-
Editura: Polirom
Anul publicării: 2007
Ediţia: 2
Pagini: 392
Format: 135x200
Categoria: Beletristica
Preţ (cu tva): 33,00 lei
adauga in cos

DESCRIERE

Editia a II-a revazuta

Traducere din limba italiana de Stefania Mincu si Daniela Craciun.


„Utilizarea si interpretarea unui text sint doua modele abstracte. Fiece lectura rezulta intotdeauna dintr-o imbinare a acestor doua atitudini. Uneori se intimpla ca un joc inceput ca utilizare sa sfirseasca prin a produce o interpretare lucida si creatoare – sau viceversa. De multe ori, a interpreta un text inseamna a-l elibera de scoriile multor interpretari canonice anterioare, a-i revela noi aspecte, si in acest proces textul se dovedeste cu atit mai bine si mai productiv interpretat.
Cu treizeci de ani in urma ma straduiam sa definesc un fel de oscilare, sau de echilibru instabil, intre initiativa interpretului si fidelitatea fata de opera. In acesti treizeci de ani, multi s-au avintat prea mult pe versantul initiativei interpretului. Problema, acum, este sa nu ne dezechilibram in sensul opus, ci sa subliniem ca oscilarea balantei nu poate fi eliminata. La urma urmei, a spune ca un text este, potential, fara sfirsit nu inseamna ca orice act de interpretare poate duce la ceva bun. Aceasta inseamna ca textul interpretat impune interpretilor lui niste restrictii. Limitele interpretarii coincid cu drepturile textului (ceea ce nu inseamna ca ar coincide cu drepturile autorului lui).”
Umberto Eco

OPINII

Nu există opinii exprimate. Fii primul care comentează. comenteaza

Beletristica - Cele mai vândute cărţi

Literatura pentru copii. Antologie de texte comentate, insotite de sugestii metodice
Literatura pentru copii. Antologie de texte comentate, insotite de sugestii metodice
Mitu, Florica
14,00 lei
LITERA STACOJIE
LITERA STACOJIE
Nathaniel Hawthorne
20,00 lei
Viaţa lui Isus
Viaţa lui Isus
Govanni Papini
50,00 lei
Culoarul mortii
Culoarul mortii
STEPHEN KING
29,90 lei
Muzici si faze
Muzici si faze
Ovidiu Verdes
24,90 lei
IZVOR
IZVOR
MARTHA BIBESCU
22,00 lei
Estetica basmului
Estetica basmului
George Călinescu
28,00 lei
FRATII KARAMAZOV
FRATII KARAMAZOV
Dostoievski
47,50 lei
Accesul clienţilor
Top 10
Promoţii
Newsletter
Asistenţă online
asistenta Suntem deconectaţi
Created in 0.111 sec

Caut in catalog...